Leczenie trądziku - Laserowe leczenie trądziku

MEDserwis.pl > Leczenie trądziku >Laserowe leczenie trądziku

Laserowe leczenie trądziku

W kosmetyce wyróżnia się głównie dwa rodzaje trądziku – pospolity i różowaty. Oba rodzaje występują dość często i są przykrymi dolegliwościami dla wielu osób.

Trądzik pospolity powstaje tam, gdzie gruczoły łojowe są najliczniejsze, np.: na owłosionej skórze głowy, twarzy, szyi, plecach, ramionach czy klatce piersiowej. Zwykle trądzik pospolity pojawi się u nastolatków w okresie dojrzewania, ale czasami z problemem tym walczą osoby 20-30 – letnie. Trądzik pospolity to przewlekła choroba związana z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych uchodzących do mieszków włosowych. Normalnie wydzielina łojowa przez por mieszka włosowego wydostaje się na powierzchnię skóry, jednak w przypadku trądziku pospolitego wydzielina łojowa zostaje uwięziona w mieszku. W tej sytuacji na wydzielinę łojową zaczynają działać bakterie Propionobacterium Agnes, por ulega zatkaniu, co w rezultacie często prowadzi do rozwinięcia procesu zapalnego.

Trądzik różowaty także jest chorobą przewlekłą skóry, najczęściej twarzy. Pierwszymi oznakami chorobotwórczymi jest rumień i pojedyncze rozszerzone naczynia krwionośne szczególnie na policzkach i brodzie. Zaniepokoić powinien również fakt napadowego czerwienienia się skóry twarzy pod wpływem czynników zewnętrznych, zmiany temperatur. Początkowo zaczerwienia są napadowe, jednak z czasem zmiany te są trwałe z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych. Pierwsze objawy choroby potrafią pojawić się już w wieku ok. 20 lat. Niestety do gabinetów kosmetycznych trafiają już osoby w zaawansowanym stadium choroby z rumieniem trwałym, krostkami, grudkami. Do czynników, które przyczyniają się do powstania trądziku różowatego lub nasilenia jego objawów są:
• czynniki genetyczne - rodzinna skłonność do nadpobudliwości naczyń włosowatych w skórze
• emocje, funkcjonowanie w ciągłym pośpiechu, stres
• nadpobudliwość części wegetatywnej układu nerwowego
• słońce
• wysoka i niska temperatura
• alkohol
• pikantne potrawy
• ćwiczenia fizyczne
• sauna
• nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia
• kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji twarzy
• leki rozszerzające naczynia
• niektóre leki obniżające poziom cholesterolu
• sterydy
• wiatr

Profilaktyka i pielęgnacja skóry naczyniowej z trądzikiem różowatym w dużej mierze polega na tym aby unikać czynników wywołujących objawy choroby, ale także na np. unikaniu częstego mycia twarzy, wycierania skóry ręcznikiem. Do skóry z trądzikiem różowatym nie należy stosować preparatów z alkoholem, lecz preparaty do skóry wrażliwej, łagodzące, z filtrami ochronnymi min.25 SPF.

Jak leczyć trądzik pospolity?
Mimo, iż zmiany trądzikowe dotykają większą część ludzkości, to wciąż brak jest skutecznych metod trwałego leczenia tego schorzenia. Najczęściej i najpowszechniej stosowaną metodą leczenia trądziku pospolitego jest stosowanie preparatów dermatologicznych (maści, kremów) oraz doustnie antybiotyków czy retinoidów. Jednak leczenie trądziku antybiotykami ma pewien istotny minus – istnieje ryzyko, że bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych staną się odporne na stosowany antybiotyk. Dlatego też w ostatnim okresie w terapii leczenia trądziku tak popularne stało się wykorzystanie lasera – światła IPL, które w przeciwieństwie do lekarstw nie daje skutków ubocznych.

Laserowe leczenie trądziku pospolitego i różowatego
Wykorzystanie lasera do leczenia i kontrolowania istniejącego trądziku jest stosunkowo nową metodą walki z tym schorzeniem. Jej zaletą jest fakt, iż może ona być doskonałą alternatywą dla tych osób, u których nie skutkują tradycyjne metody walki z trądzikiem.

Terapia laserowa w leczeniu trądziku pospolitego jest najbardziej skuteczna w leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych zmian trądzikowych, ale także doskonałe efekty daje w leczeniu stanów zapalnych.
Odpowiednio dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry, działa na gruczoły łojowe i ogranicza produkcję serum, co powoduje złagodzenie objawów trądziku oraz usuwa przyczyny jego powstawania. Światło lasera dodatkowo poprawia kondycję i wygląd skóry, działa odkażająco i obkurczająco na rozszerzone pory.
Głównym celem laserowego leczenia trądziku pospolitego jest zniszczenie za pośrednictwem bodźca cieplnego gruczołów łojowych, tak aby ograniczyć produkcję łoju i jednocześnie ilość oddziałujących na nie bakterii Propionobacterium Agnes, które odpowiedzialne są za stany zapalne w trądziku pospolitym. Światło IPL niszczy namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Leczenie trądziku laserem IPL daje dużo szybsze efekty niż leczenie trądziku tradycyjnymi metodami. Zabiegi wykonywane przy pomocy lasera IPL nie naruszają delikatnej struktury skóry i nie powodują długotrwałych uszkodzeń otaczających tkanek. Zaraz po zabiegu można powrócić do normalnego trybu życia. Bardzo dobre efekty uzyskuje się stosując świtało IPL w leczeniu trądziku ze zmianami ropnymi, ale także w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu.
Liczba zabiegów jakie dana osoba musi wykonać, aby osiągnąć pożądany efekt jest uzależniona od kilku czynników, np. stopnia zaawansowania trądziku czy stanu skóry. W trudniejszych przypadkach wykonuje się serię około 10 zabiegów 2 razy w tygodniu, a następnie kilka zabiegów raz na miesiąc. W lżejszych stadiach trądziku zabieg laserowego usuwania trądziku wykonywany jest najczęściej 3-5 zabiegów raz na tydzień, a następnie kilka zabiegów raz na miesiąc.

Laserowe leczenie trądziku różowatego również polega na naświetlaniu laserem obszarów dotkniętych chorobą – rumieniem lub zaawansowanymi zmianami trądziku różowatego. Zabiegi wykonuje się w serii ok. 6-8 naświetlań co 3-4 tygodni aż do osiągnięcia znaczącej poprawy. Długie przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności terapii lecz ją wydłużają. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te jednak mijają po kilku dniach. Seria zabiegów laserowego leczenia trądziku różowatego zdecydowanie zmniejsza przykre objawy i daje poprawę na dłuższy czas. Kurację można powtarzać przy występowaniu kolejnych zaostrzeń.

Przygotowanie do zabiegu laserowego leczenia trądziku
Miejsca, które mają zostać poddanie zabiegowi np. twarz, ramiona, plecy muszą zostać odpowiednio przygotowane – skóra powinna być oczyszczona tak z pozostałości makijażu i zanieczyszczeń jak i z nagromadzonego w porach łoju oraz włosków. Przed wykonaniem pierwszego zabiegu oraz w trakcie laseroterapii nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni UV, a więc należy zrezygnować z opalania naturalnego i korzystania z solarium. Nie należy także wysuszać skóry poddawanej zabiegowi, tak więc należy odstawić wszelkie kosmetyki zawierające alkohol.
Sam zabieg laserowego leczenia trądziku nie jest skomplikowany, bolesny ani długi. Na skórę poddawaną zabiegowi nakłada się najpierw zimny żel w celu schłodzenia skory i zmniejszenia prawdopodobieństwa powstania ewentualnego zaczerwienienia. Następnie specjalną głowicą lasera zaopatrzoną w odpowiedni filtr aplikuje się na skórę świetlne impulsy. W trakcie zabiegu odczuwalne jest lekkie ciepło.

Przeciwwskazania do laserowego leczenia trądziku
Laserowe leczenie trądziku jest metodą skuteczną walki z trądzikiem lecz nie może być niestety stosowane u każdego. Do grupy osób, u których nie należy stosować w leczeniu trądziku terapii laserem zaliczyć można te, które:
• w ciągu 4. tygodni przed wykonaniem zabiegu opalały się, stosowały kremy brązujące, samoopalacze,
• w ciągu 4 tygodni przed pierwszym zabiegiem laserowego usuwania trądziku przyjmowały leki (antybiotyki lub sulfonamidy) lub suplementy o działaniu światło uczulającym, w tym herbatki ziołowe np. z dziurawca, skrzypu, nagietka, bratka, herbatki odchudzające, soki z beta-karotenem
• w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem stosowały preparaty i/lub zabiegi złuszczające skórę np. mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, itp. oraz kosmetyki z kwasami owocowymi i Wit.C
• w ciągu 6 miesięcy przed zabiegiem były leczone retinoidami, stosowały maści lub kremy z Wit. A czy też przechodziły terapię doustną retinoidami np. Roaccutane
• w ciągu 24h przed zabiegiem spożywały alkohol,
• chorują na łuszczycę, bielactwo, nowotwory (szczególnie czerniak skóry), cukrzycę, epilepsję, nadczynność tarczycy
• borykają się z chorobami autoimmunologicznymi np.: RZS, toczeń rumieniowaty, sklerodermia, choroby pęcherzowe skóry, zakrzepica, owrzodzenia żylakowate,
• mają skórę skłonną do przebarwień, nadwrażliwą na światło i promieniowanie laserowe,
• mają aktywną opryszczkę, aktywne infekcje, stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
• mają rozrusznik serca lub inne implanty w ciele.
Oczywiście zabiegu laserowego leczenia trądziku nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.

Jak postępować po zabiegu laserowego leczenia trądziku?
Reakcja skóry każdej osoby na działanie lasera jest inna, bowiem każda skóra w sposób indywidualny reaguje na światło lasera. U niektórych osób, posiadających skórę wrażliwszą, bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, rumień, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość i uczucie napięcia skóry czy nasilenie zmian pigmentacyjnych. Zmiany te samoczynnie ustępują w ciągu maksymalnie 1-2 dni, często ustępują jednak już po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Zmiany te nie są na tyle silne aby nie można było zaraz po zabiegu wrócić do codziennej aktywności.
Dość istotne jest, aby przez około 3 tygodnie po zabiegu nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych i nie korzystać z solarium, bowiem mogą pojawić się przebarwienia w miejscach, gdzie działało światło lasera. Nie należy także stosować leków, ziół, kremów czy maści światło uczulających, o których wspomniane zostało w przeciwwskazaniach. Kilka dni po zabiegu nie należy także podrażniać skóry alkoholem, peelingami itp.

Leczenie trądziku - pozostałe artykuły

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4756 [cc_f] => 509 )