Leczenie trądziku - Leczenie trądziku

MEDserwis.pl > Leczenie trądziku >Leczenie trądziku

Leczenie trądziku

Zazwyczaj trądzik stopniowo ustępuje z wiekiem. Może to nastąpić po kilku miesiącach, może również po kilku latach. Jednak każdy pacjent z trądzikiem powinien być najpierw zbadany przez lekarza dermatologa, który na podstawie obrazu zmian skórnych, wieku pacjenta i chorób towarzyszących ustala najodpowiedniejsze leczenie. Sporadycznie występujące zmiany skórne nie wymagają żadnego leczenia. Zaleca się wówczas mycie skóry dwa razy dziennie przegotowaną wodą z mydłem. Nie zaleca się stosowania mydeł bakteriobójczych. Jeśli dana osoba używa kosmetyków kryjących, to powinny one być hypoalergiczne, produkowane na bazie wody.
Standardowe leczenie polega na podawaniu leków, które hamują produkcję wydzieliny łojowej oraz keratyny, ograniczają rozwój bakterii i stymulują złuszczanie naskórka. W przypadkach umiarkowanego lub ciężkiego trądzika stosowane są przede wszystkim antybiotyki. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe.
Działanie przeciwtrądzikowe ma krem z kwasem azalainowym który jest substancją czynną mającą działanie przeciwtrądzikowe oraz wybielające skórę w przypadku hiperpigmentacji. Kwas azalainowy działa przeciwbakteryjnie hamując syntezę białek komórkowych bakterii tlenowych i beztlenowych , szczególnie Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis.
Krem ten zmniejsza ilość mikrozaskórników poprzez normalizację procesu powstawania keratyny oraz przez obniżenie grubości warstwy rogowej skóry, ilości i wielkości granulek keratohialiny. Działanie wybielające preparatu polega na hamowaniu aktywności tyrozynazy i enzymów mitochondrailnych. Wskazaniem do stosowania kremu jest trądzik pospolity ( Acne vulgaris) oraz przebarwienia skóry ( melanoderma). Krem stosuje się dwa razy dziennie ( rano i wieczorem na chorobowo zmienione miejsca skóry. Wskazane jest lekkie wcieranie kremu. Preparat należy stosować przynajmniej przez okres 4 tygodni.
Leki stosowane miejscowo na zmiany skórne powinny być nakładane na czystą i suchą skórę. Najlepszą porą na stosowanie leków miejscowych są godziny wieczorne przed snem. Większość leków stosowanych miejscowo można stosować również w ciągu dnia pod makijaż.
O stosowaniu wszelkich preparatów na trądzik należy zawsze informować dermatologa, gdyż w połączeniu z niektórymi lekami mogą one powodować podrażnienie skóry. Wskazane jest także okresowe oczyszczanie skóry (zwłaszcza z dużą ilością zaskórników) w gabinecie kosmetycznym.
W celu poprawienia wyglądu skóry mogą być przeprowadzone zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich to dermabrazja, która polega na starciu zmrożonej skóry, a drugi - to chemiczny peeling. Obie metody prowadzą do usunięcia zniszczonej warstwy i odsłonięcia niezmienionych warstw skóry.

Medserwis.pl

Leczenie trądziku - pozostałe artykuły

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl